Rada Lečič
SLOVENŠČINA OD A DO Ž / СЛОВЕНСКИЙ ОТ А ДО Я
učbenik za začetnike / учебник для начинающих

Priljubljeni učbenik za učenje slovenščine z ruskim prevodom je že peti prevod po mnenju številnih uporabnikov najboljšega pripomočka, s katerim se lahko tujci učinkovito spoznajo s pravili slovenskega jezika in se ga naučijo na začetni stopnji (A1 in A2).

Učbenik, ki je hkrati tudi delovni zvezek, je s praktično zasnovo in toplo vizualno podobo izjemno prijazen do uporabnika. 10 vsebinskih sklopov ga vodi skozi vsakdanje življenjske situacije. Učenje mu olajšajo vaje in slovnične tabele z vsemi pregibalnimi vzorci, široko uporabnost pa učbeniku dodajajo slovensko-ruski slovar z več kot 2500 besedami in rešitve. Primeren je tudi za samouke, saj so vsa besedila naglašena, za slušno razumevanje pa so dodani tudi zvočni posnetki besedil iz lekcij. Barvita oprema knjige s številnimi fotografijami, ilustracijami in križankami poskrbi za popestritev in prijaznost učnega gradiva.

Cena: 39,00 evrov

Na začetku so razložene pravorečno-pravopisne glasoslovne zakonitosti slovenščine. V nadaljevanju so v desetih lekcijah združena temeljna vsebinska oziroma leksikalna in slovnična znanja o slovenskem jeziku:
• časi (sedanjik, preteklik, prihodnjik) in naklonske oblike glagola (pogojnik, velelnik);
• povratni glagoli s se in obglagolska raba predlogov;
• sklanjanje samostalnikov 1. ženske, moške in srednje sklanjatve;
• raba poudarjenih in nepoudarjenih osebnih zaimkov;
• tvorba pomanjševalnic;
• sklanjanje in stopnjevanje pridevnika;
• raba glavnih in vrstilnih števnikov;
• raba zlasti vprašalnih povedi.
V prvih petih lekcijah so sklanjatve samostalnikov, pridevnikov in samostalniški zaimki. Učeči se pri opisnih predstavitvah in družabnih dogodkih, kot je npr. kosilo, učijo pravilno uporabljati posamezne oblike samostalnikov in osebne/določne oblike posameznih glagolov.
V drugem delu učbenika, od pete do desete lekcije, so glagolske oblike nadgrajene z naklonom in načinom. Predstavljena je raba dvojine in množine, v deseti lekciji pa je opisana in ponazorjena še raba nikalnosti in velelnosti glagolov, pri pridevnikih, kot izrazih lastnosti, pa tudi stopnjevanje.
Ker je metajezik ruščina in so vsa slovenska besedila naglašena, je učbenik primeren tudi za samouke, še zlasti če slovenski lektor uvede in popelje učečega skozi začetne izgovorne in pisne posebnosti slovenščine.
Proti koncu učbenika so tabele z vsemi pregibalnimi obrazci, h katerim se lahko naslovnik stalno vrača in so tako rekoč učna vzporednica in stalnica jezikovnega utrjevanja, in slovar z več kot 2500 besedami. Skladno z didaktičnimi načeli so čisto na koncu izpisane rešitve. Za slušno razumevanje so dodani zvočni posnetki besedil iz lekcij.

Recenzentki: Andreja Žele, Nataša Jakop | Prevod v ruščino: Janja Urbas | Ilustracije: Tamara Korošec | Leto izdaje: 2024